Quick links to honours tables.
TEAM HONOURS
INDIVIDUAL HONOURS
INTERNATIONAL HONOURS
INTERNATIONAL AND BRITISH FINAL APPEARANCES - ASTLEY & TYLDESLEY RIDERS
CLUB RECORDS
SUNDRY HONOURS
ASTLEY & TYLDESLEY FESTIVAL -  WINNERS
NORTH WEST GRAND PRIX - WINNERS
25th ANNIVERSARY MEETING - WINNERS

 

TEAM HONOURS 

British U-16 Team Champions 1997
British U-19 Team Finalists 1996, 1997, 2000
British U-16 Team Finalists 1996, 1998
British U-13 Club Finalists 2011
British U-10 Club Finalist 2012, 2014, 2016
British Women's Club Finalist 2009
Northern K.O. Cup Winners 2015
Northern Junior League Champions 1993, 1994, 1996, 1997, 2002
Northern League Division 3 Champions 2013, 2014, 2015, 2016
Northern Junior K.O. Cup Winners 1994, 1997, 1998, 2000
Northern Junior Fours Winners 1996
Manchester League Division 1 Champions 2003, 2005, 2007, 2008
Manchester League Division 2 Champions 1993, 1994, 1997, 1998, 2004, 2009, 2012, 2014, 2015, 2016

 

INDIVIDUAL HONOURS

British U-19 Champion Phil Moreton 1996
British U-16 Champion Lee Smethills 1997
British U-13 Champion Daniel Hughes 1995
British U-13 Champion Adam Phillips 2011
British U-22 Indoor Champion Phil Moreton 1996
British U-19 Indoor Champion Phil Moreton 1996
British U-16 Indoor Champion Lee Smethills 1996, 1997
British U-13 Indoor Champion Damien Hack 1997
British U-16 Individual Grand Prix Winner Lee Smethills 1997
British U-14 Individual Grand Prix Winner Becky Heslop 2004
British U-13 Individual Grand Prix Winner Damien Hack 1997
British U-12 Individual Grand Prix Winner Adam Phillips 2009
British U-10 Individual Grand Prix Winner Adam Phillips 2008
British U-8 Individual Grand Prix Winner John White 2014
Northern Individual Championship Winner Pawel Kozlowski 2003
Northern Individual Championship Winner Damian Zareba 2005
Northern Individual Championship Winner Tomasz Wlodarczyk 2007
Northern U-19 Individual Championship Winner Phil Moreton 1995, 1996
Northern U-19 Individual Championship Winner Remi Burchardt 2005
Northern U-19 Individual Championship Winner Reece Pollitt 2016
Northern U-16 Individual Championship Winner Lee Smethills 1997
Northern U-13 Individual Championship Winner Daniel Hughes 1993, 1994, 1995
Northern U-13 Individual Championship Winner Damien Hack 1997
Northern U-13 Individual Championship Winner Adam Phillips  2010
Northern U-13 Individual Championship Winner Max Evans 2015
Northern U-10 Individual Championship Winner Adam Phillips  2007
Northern U-10 Individual Championship Winner Adam Watson 2009
Northern U-10 Individual Championship Winner Adam Turnbull 2011
Northern U-10 Individual Championship Winner Max Evans 2012
Northern U-10 Individual Championship Winner Matthew Snell 2013
Northern U-10 Individual Championship Winner John White 2016
Northern U-19 Individual Grand Prix Winner Luke Jamson 2009, 2011
Northern U-19 Individual Grand Prix Winner Matthew Turnbull 2010
Northern U-19 Individual Grand Prix Winner Reece Pollitt 2015
Northern U-16 Individual Grand Prix Winner Lee Smethills 1996, 1997
Northern U-16 Individual Grand Prix Winner Damien Hack 1998
Northern U-16 Individual Grand Prix Winner Reece Pollitt 2013, 2014
Northern U-16 Individual Grand Prix Winner Ciaran Collins 2016
Northern U-13 Individual Grand Prix Winner Damien Hack 1996, 1997
Northern U-13 Individual Grand Prix Winner Becky Heslop 2002, 2003
Northern U-10 Individual Grand Prix Winner Adam Watson 2009
Northern U-10 Individual Grand Prix Winner Adam Turnbull 2010, 2011
Northern U-10 Individual Grand Prix Winner Max Evans 2012
Northern U-10 Individual Grand Prix Winner Ben Dickinson 2014
Northern U-10 Individual Grand Prix Winner John White 2016
Northern Division 2 Grand Prix Winner Gareth Paine 2015
Northern Indoor U-19 Individual Championship Winner Phil Moreton 1995, 1996
Northern Indoor U-19 Individual Championship Winner Lee Smethills 1998/99
Northern Indoor U-19 Individual Championship Winner Martin Phillips 1999/2000
Northern Indoor U-16 Individual Championship Winner Lee Smethills 1995, 1996
Northern Indoor U-16 Individual Championship Winner Damien Hack 1998/99
Northern Indoor U-13 Individual Championship Winner Daniel Hughes 1994
Northern Indoor U-13 Individual Championship Winner Damien Hack 1995, 1996, 1997
Northern Indoor U-19 Individual Grand Prix Winner Phil Moreton 1995
Manchester League Individual Championship Winner Phil Moreton 1998
Manchester League Individual Championship Winner Przemek Binkowski 2003
Manchester League Individual Championship Winner Damian Zereba 2005
Manchester League Individual Championship Winner Tomasz Wlodarczyk 2007
Manchester League Individual Championship Winner Remi Burchardt 2008
Manchester League U-19  Ind Championship Winner Lee Smethills 1998
Manchester League U-19  Ind Championship Winner Adam Phillips 2011
Manchester League U-19  Ind Championship Winner Reece Pollitt 2016
Manchester League U-16  Ind Championship Winner Vinny Henshall, 1994
Manchester League U-16  Ind Championship Winner Lee Smethills 1997
Manchester League U-16  Ind Championship Winner Damien Hack 1998
Manchester League U-16  Ind Championship Winner Warren Mee 2005
Manchester League U-16  Ind Championship Winner Reece Pollitt 2013, 2014
Manchester League U-13  Ind Championship Winner Daniel Hughes 1994
Manchester League U-13  Ind Championship Winner Damien Hack 1997
Manchester League U-13  Ind Championship Winner Rob Longworth 2002
Manchester League U-13  Ind Championship Winner Becky Heslop 2003
Manchester League U-13  Ind Championship Winner Adam Phillips 2010, 2011
Manchester League U-13  Ind Championship Winner Max Evans 2014
Manchester League U-13  Ind Championship Winner Matthew Snell 2016
Manchester League U-10  Ind Championship Winner Adam Phillips 2008
Manchester League U-10  Ind Championship Winner Adam Watson 2009
Manchester League U-10  Ind Championship Winner Adam Turnbull 2011
Manchester League U-10  Ind Championship Winner Max Evans 2012
Manchester League U-10  Ind Championship Winner Joe Quarmby 2014
Manchester League U-10  Ind Championship Winner John White 2015, 2016
Manchester League Individual Grand Prix Winner (joint) Dariusz Pilas 2008
Manchester League Individual Grand Prix Winner Reece Pollitt 2016
Manchester League U-19  Individual Grand Prix Winner Lee Smethills 1998
Manchester League U-19  Individual Grand Prix Winner Ben Dickenson 2009
Manchester League U-19  Individual Grand Prix Winner Reece Pollitt 2016
Manchester League U-16  Individual Grand Prix Winner Lee Smethills 1997
Manchester League U-16  Individual Grand Prix Winner Joe Twiss 2004
Manchester League U-16  Individual Grand Prix Winner Warren Mee 2005
Manchester League U-16  Individual Grand Prix Winner Reece Pollitt 2013
Manchester League U-13  Individual Grand Prix Winner Becky Heslop 2003
Manchester League U-13  Individual Grand Prix Winner Dylan Radcliffe 2004
Manchester League U-13  Individual Grand Prix Winner Adam Phillips 2010, 2011
Manchester League U-13  Individual Grand Prix Winner Max Evans 2015
Manchester League U-10  Individual Grand Prix Winner Joel Partington 2007
Manchester League U-10  Individual Grand Prix Winner Adam Watson 2008, 2009
Manchester League U-10  Individual Grand Prix Winner Adam Turnbull 2010, 2011
Manchester League U-10  Individual Grand Prix Winner Max Evans 2012
Manchester League U-10  Individual Grand Prix Winner Emily Burgess 2014
Manchester League U-10  Individual Grand Prix Winner John White 2015, 2016
Trans-Pennine Veterans Grand Prix Winner Ron Makin 2012 (joint)
Trans-Pennine U-10 Grand Prix Winner Max Evans 2012
Top

 

INTERNATIONAL HONOURS

England Lee Phillips
Ireland Dave Kilroy, Phil Moreton, Ciaran Collins
Gt. Britain Juniors Phil Moreton, Martin Phillips, Daniel Mills, Becky Heslop, Reece Pollitt
England Juniors Lee Smethills, Martin Phillips, Daniel Mills, Damien Hack, Reece Pollitt
Ireland Juniors Phil Moreton, Gavin Creaney, Luke Mather, Ciaran Collins
Poland Darek Kurkowski, Tomasz Wlodarczyk, Przemek Binkowski, Rafal Dulinski
Top

 

INTERNATIONAL AND BRITISH FINAL APPEARANCES - ASTLEY & TYLDESLEY RIDERS

World Senior Individual Final Pawel Kozlowski 2003
World Senior Individual Final Tomasz Wlodarczyk 2007
World Senior Individual Final Przemek Binkowski 2009
World Senior Individual Final Rafal Dulinski 2009
World Junior Individual Final Phil Moreton 1995
World Junior Individual Final Reece Pollitt 2015
World Pairs Final Przemek Binkowski 2013, 2015  (1st place)
European Individual Final Phil Moreton 1996 (3rd place)
European Individual Final Przemek Binkowski 2004, 2014 (3rd place), 2016 (3rd place)
European Individual Final Tomasz Wlodarczyk 2006
European Veterans Individual Final Steve Mills 1996
European Veterans Individual Final Mike Hack 1996
European Junior Individual Final Lee Smethills 1998
British Individual Final Chris Finnigan 2006
British Women's Individual Final Laura Allen 2006
British Women's Individual Final Laura Watson 2008, 2009
British Veterans Individual Final Mike Hack 1995
British Veterans Individual Final Steve Mills 1996
British Veterans Individual Final Frank Finnigan 2004
British Grand Veterans Individual Final Frank Finnigan 2004 (2nd place)
British Grand Veterans Individual Final Mike Hack 2006, 2007, 2008
British U-22 Individual Final Phil Moreton 1996
British U-19 Individual Final Phil Moreton 1994, 1996 (1st Place)
British U-19 Individual Final Luke Mather 1996
British U-19 Individual Final Lee Smethills 1998
British U-19 Individual Final Damien Hack 2000
British U-19 Individual Final Ben Dickenson 2009
British U-16 Individual Final Paul Burt 1994
British U-16 Individual Final Vinny Henshall 1994
British U-16 Individual Final Lee Smethills 1996, 1997 (1st Place)
British U-16 Individual Final Martin Phillips 1996, 1997
British U-16 Individual Final Danny Ward 1996
British U-16 Individual Final Damien Hack 1997, 1999, 2000, 2001
British U-16 Individual Final Warren Mee 2005
British U-16 Individual Final Adam Phillips 2011, 2012
British U-13 Individual Final Danny Hughes 1993, 1994, 1995 (1st Place)
British U-13 Individual Final Damien Hack 1994, 1995, 1996, 1997 (3rd Place)
British U-13 Individual Final Mathew Helme 1996, 1997
British U-13 Individual Final Scott Thompson 1996
British U-13 Individual Final Carl Howarth 1997
British U-13 Individual Final Robert Black 1998 (3rd Place)
British U-13 Individual Final Becky Heslop 2002, 2003 (2nd Place)
British U-13 Individual Final Adam Phillips  2010, 2011 (1st place)
British U-13 Individual Final Max Evans 2015 (3rd place)
British U-10 Individual Final Dylan Radcliffe 2004
British U-10 Individual Final Charlie Keirl 2005
British U-10 Individual Final Adam Phillips  2007, 2008 (2nd place)
British U-10 Individual Final Adam Watson 2008, 2009
British U-10 Individual Final Adam Turnbull 2011
British U-10 Individual Final Max Evans 2012 (3rd place)
British U-10 Girls Individual Final Katie Keirl 2006 (Joint 3rd place)
British U-10 Girls Individual Final Emily Burgess 2014 (2nd Place)
British Indoor Individual Final Chris Finnigan 2004, 2005, 2006, 2007
British Indoor Individual Final Trevor Hulton 2005, 2006
British Indoor Veterans Individual Final Mike Hack 1996, 1997, 2000, 2001, 2003, 2004, 2006, 2007
British Indoor Veterans Individual Final Frank Finnigan 2004 (2nd Place)
British Indoor Veterans Individual Final Roy Heslop 2004
British Indoor Veterans Individual Final George Hughes 2006
British Indoor U-22 Individual Final Phil Moreton 1996 (1st Place)
British Indoor U-19 Individual Final Phil Moreton 1996 (1st Place)
British Indoor U-19 Individual Final Luke Mather 1996
British Indoor U-19 Individual Final Martin Phillips 1997, 1998, 1999, 2000 (3rd Place)
British Indoor U-19 Individual Final Danny Ward 1997
British Indoor U-19 Individual Final Lee Smethills 1998
British Indoor U-19 Individual Final Damien Hack 2002, 2004
British Indoor U-16 Individual Final Lee Smethills 1996 (1st Place)
British Indoor U-16 Individual Final Martin Phillips 1996 (3rd Place) 1997 (2nd Place)
British Indoor U-16 Individual Final Danny Hughes 1996
British Indoor U-16 Individual Final Damien Hack 1997, 1998, 1999 (3rd Place), 2000
British Indoor U-16 Individual Final Russ Holland 1999
British Indoor U-16 Individual Final Warren Mee 2004, 2005
British Indoor U-16 Individual Final  Luke Jamson 2008
British Indoor U-16 Individual Final  Adam Phillips 2011
British Indoor U-13 Individual Final Damien Hack 1996 (2nd Place) 1997 (1st Place)
British Indoor U-13 Individual Final Matthew Helme 1997
British Indoor U-13 Individual Final Robert Black 1997, 1998
British Indoor U-13 Individual Final Carl Howarth 1997
British Indoor U-13 Individual Final Danny Black 1998
British Indoor U-13 Individual Final Becky Heslop 2002, 2003 (3rd Place)
British Indoor U-13 Individual Final Dylan Radcliffe 2004, 2005
British Indoor U-13 Individual Final Joel Partington 2007
British Indoor U-13 Individual Final Adam Phillips 2009 (3rd place), 2010, 2011
British U-19 Individual Grand Prix  Lee Smethills 1998 (2nd Place)
British U-17 Individual Grand Prix  Reece Pollitt 2015 (3rd Place)
British U-16 Individual Grand Prix  Lee Smethills 1997 (1st Place)
British U-16 Individual Grand Prix  Reece Pollitt 2014 (2nd Place)
British U-14 Individual Grand Prix Becky Heslop 2004 (1st place)
British U-14 Individual Grand Prix Max Evans 2016 (1st Place)
British U-13 Individual Grand Prix  Damien Hack 1997 (1st Place)
British U-12 Individual Grand Prix Adam Phillips 2009 (1st place)
British U-10 Individual Grand Prix Dylan Radcliffe 2004 (3rd place)
British U-10 Individual Grand Prix Adam Phillips 2008 (1st place)
British U-10 Individual Grand Prix Max Evans 2012 (2nd Place)
British U-10 Individual Grand Prix John White (1st place)
British U-8 Individual Grand Prix Adam Turnbull 2009 (3rd place)
British U-8 Individual Grand Prix Max Evans 2010 (3rd Place)
British U-8 Individual Grand Prix John White (1st place)
Top

 

CLUB RECORDS

Club Individual Champion Andy Pevitt 1991
Club Individual Champion Dave Kilroy 1992
Club Individual Champion Pat Beacock 1993
Club Individual Champion Steve Mills 1994, 1996
Club Individual Champion Lee Phillips 1995, 1999
Club Individual Champion Lee Smethills 1997, 1998
Club Individual Champion Martin Phillips 2000
Club Individual Champion Damien Hack 2001, 2002
Club Individual Champion Przemek Binkowski 2003
Club Individual Champion Joe Twiss 2004
Club Individual Champion Warren Mee 2005
Club Individual Champion Darek Kurkowski 2006, 2007
Club Individual Champion Dariusz Pilas 2008
Club Individual Champion Ben Dickenson 2009
Club Individual Champion Adam Phillips 2010
Club Individual Champion Reece Pollitt 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016
Club Veteran Individual Champion Roy Heslop 2007, 2008
Club Veteran Individual Champion Ron Makin 2012
Club Veteran Individual Champion George Hughes 2013
Club U-19 Individual Champion Paul Tierney 1991, 1992
Club U-19 Individual Champion Phil Moreton 1993, 1994, 1995
Club U-19 Individual Champion Lee Smethills 1996, 1997, 1998
Club U-19 Individual Champion Martin Phillips 1999, 2000
Club U-19 Individual Champion Damien Hack 2001, 2002
Club U-19 Individual Champion Joe Allen 2007
Club U-19 Individual Champion Not contested in 2003, 2004, 2005, 2006, 2008
Club U-19 Individual Champion Ben Dickenson 2009
Club U-19 Individual Champion Matthew Turnbull 2010
Club U-16 Individual Champion Chris Hupton 1991
Club U-16 Individual Champion Carl Roberts 1992
Club U-16 Individual Champion Kris Thomas 1993
Club U-16 Individual Champion Vinny Henshall 1994
Club U-16 Individual Champion Lee Smethills 1995, 1996, 1997
Club U-16 Individual Champion Damien Hack 1998, 1999, 2001
Club U-16 Individual Champion Matthew Helme 2002
Club U-16 Individual Champion Rob Longworth 2003
Club U-16 Individual Champion Joe Twiss 2004
Club U-16 Individual Champion Laura Allen 2007
Club U-16 Individual Champion Not Contested in 2000, 2005, 2006
Club U-16 Individual Champion Ben Dickenson 2008
Club U-16 Individual Champion Laura Watson 2009
Club U-16 Individual Champion Sacha Street 2010
Club U-16 Individual Champion Joel Partington 2011
Club U-16 Individual Champion Reece Pollitt 2012, 2013, 2014
Club U-16 Individual Champion Ciaran Collins 2016
Club U-13 Individual Champion Carl Wood 1991
Club U-13 Individual Champion Lee Wood 1992
Club U-13 Individual Champion Danny Hughes 1993, 1994, 1995
Club U-13 Individual Champion Damien Hack 1996
Club U-13 Individual Champion Matthew Helme 1997
Club U-13 Individual Champion Robert Black 1998
Club U-13 Individual Champion Steffeni Holland 1999
Club U-13 Individual Champion Not Contested in 2000
Club U-13 Individual Champion Marvin Kinlock 2001
Club U-13 Individual Champion Rob Longworth 2002
Club U-13 Individual Champion Becky Heslop 2003
Club U-13 Individual Champion John Nuttall 2004, 2005
Club U-13 Individual Champion Charlie Keirl 2006
Club U-13 Individual Champion Joel Partington 2007, 2008,2009
Club U-13 Individual Champion Adam Phillips 2010
Club U-13 Individual Champion Reece Pollitt 2011
Club U-13 Individual Champion Max Evans 2013, 2014
Club U-13 Individual Champion Emily Burgess 2015
Club U-13 Individual Champion Matthew Snell 2016
Club U-13 Girls Individual Champion Alex Semtyshin 2013
Club U-12 Individual Champion Max Evans 2012
Club U-12 Girls Individual Champion Jessica Burgess 2012
Club U-10 Individual Champion Adam Phillips 2006
Club U-10 Individual Champion Joel Partington 2007
Club U-10 Individual Champion Adam Watson 2008, 2009
Club U-10 Individual Champion Adam Turnbull 2010, 2011
Club U-10 Individual Champion Max Evans 2012
Club U-10 Individual Champion Matthew Snell 2013
Club U-10 Individual Champion Emily Burgess 2014
Club U-10 Individual Champion John White 2015, 2016
Club U-8 Individual Champion Josh Peacock 2008
Club U-8 Individual Champion Adam Turnbull 2009
Club U-8 Individual Champion Max Evans 2010
Club U-8 Individual Champion Thomas Whitwam 2011
Club U-8 Individual Champion Rhys Burgess 2012
Club U-8 Individual Champion John White 2013, 2014
Club U-8 Individual Champion Lucy Grantham 2015
Club U-8 Individual Champion Frank White 2016
Club U-8 Girls Individual Champion Emily Burgess 2012
Club U-6 Individual Champion Jamie Hill 2011
Club U-6 Individual Champion John White 2012
Club Young Rider Of The Year Luke Mather 1995
Club Young Rider Of The Year Lee Smethills 1996
Club Young Rider Of The Year Matthew Helme 1997
Club Young Rider Of The Year Robert Black 1998
Club Young Rider Of The Year Damien Hack / Martin Phillips 1999
Club Young Rider Of The Year Not Awarded 2000
Club Young Rider Of The Year Becky Heslop 2001, 2002, 2003
Club Young Rider Of The Year Warren Mee 2004, 2005
Club Young Rider Of The Year Joe Allen 2006
Club Young Rider Of The Year Adam Phillips 2007, 2008
J. Fisher & Sons Young Rider of the Year Adam Watson 2009
J. Fisher & Sons Young Rider of the Year Max Evans 2010, 2012, 2015
J. Fisher & Sons Young Rider of the Year Adam Phillips 2011
J. Fisher & Sons Young Rider of the Year Matthew Snell 2013
J. Fisher & Sons Young Rider of the Year John White 2014
J. Fisher & Sons Young Rider of the Year Emily Burgess 2016
Rory Blackwell Cup for Best Newcomer Jeff Radcliffe 2003
Rory Blackwell Cup for Best Newcomer Frank Finnigan 2004
Rory Blackwell Cup for Best Newcomer Mark Taylor 2005
Rory Blackwell Cup for Best Newcomer Adam Phillips 2006
Rory Blackwell Cup for Best Newcomer Joel Partington 2007
Rory Blackwell Cup for Best Newcomer Ben Dickenson 2008
Rory Blackwell Cup for Best Newcomer Colin Farn 2009
Rory Blackwell Cup for Best Newcomer Reece Pollitt 2010
Rory Blackwell Cup for Best Newcomer Daniel Burns 2011
Rory Blackwell Cup for Best Newcomer Ciaran Collins 2012
Rory Blackwell Cup for Best Newcomer Joe Quarmby 2013
Rory Blackwell Cup for Best Newcomer Kieran Fallon 2014
Rory Blackwell Cup for Best Newcomer Mark Grantham 2015
Rory Blackwell Cup for Best Newcomer Aiden Green 2016
North West Trophy Cup for Best Novice Daniel Swales 2003
North West Trophy Cup for Best Novice Charlie Keirl 2004
North West Trophy Cup for Best Novice Ryan King 2005
North West Trophy Cup for Best Novice Adam Watson 2006
North West Trophy Cup for Best Novice Philip Atherton 2007
North West Trophy Cup for Best Novice Luke Jamson 2008
North West Trophy Cup for Best Novice Max Evans 2009
North West Trophy Cup for Best Novice Sacha Street 2010
North West Trophy Cup for Best Novice Thomas Whitwam 2011
North West Trophy Cup for Best Novice Callum Maguire 2012
North West Trophy Cup for Best Novice Alex Semtyshin 2013
North West Trophy Cup for Best Novice Emily Burgess 2014
North West Trophy Cup for Best Novice Lucy Grantham 2015
North West Trophy Cup for Best Novice Frank White 2016
North West Go-Ride Grand Prix Champion Ben Dickenson 2008
North West Go-Ride Grand Prix Champion Max Evans 2009, 2010
A & T Go-Ride Grand Prix Champion Adam Turnbull 2011
A & T Go-Ride Grand Prix Champion Daniel Burns 2012
A & T Go-Ride Grand Prix Champion Ben Dickinson 2013
A & T Go-Ride Grand Prix Champion Max Quarmby 2014
A & T Go-Ride Grand Prix Champion Frank White 2015
A & T Go-Ride Grand Prix Champion Jack Murrey 2016
Most Improved Rider of the Year Jeff Radcliffe 2004
Most Improved Rider of the Year Dylan Radcliffe 2005
Most Improved Rider of the Year Stefan Whitelegg 2006
Most Improved Rider of the Year Adam Watson 2007
Most Improved Rider of the Year Joel Partington 2008
Most Improved Rider of the Year Adam Turnbull 2009
Most Improved Rider of the Year Stefan Whitelegg 2010
Most Improved Rider of the Year Reece Pollitt 2011
Most Improved Rider of the Year Matthew Snell 2012
Most Improved Rider of the Year John White 2013
Most Improved Rider of the Year Joe Quarmby 2014
Most Improved Rider of the Year Ciaran Collins 2015
Most Improved Rider of the Year Max Evans 2016
Alan Farrell Memorial Cup - Rider of the Year Damian Zareba 2015
Alan Farrell Memorial Cup - Rider of the Year Max Evans 2016
Ron Hack Memorial Cup for Volunteer of the Year Brian Smith 2009
Ron Hack Memorial Cup for Volunteer of the Year Lee and Angela Phillips 2010
Ron Hack Memorial Cup for Volunteer of the Year Paul Astley 2011
Ron Hack Memorial Cup for Volunteer of the Year Will Evans 2012
Ron Hack Memorial Cup for Volunteer of the Year Joanne Whitelegg 2013
Ron Hack Memorial Cup for Volunteer of the Year Janine Paine 2014
Ron Hack Memorial Cup for Volunteer of the Year Len Priestley 2015
Ron Hack Memorial Cup for Volunteer of the Year Catherine White 2016
Top

 

SUNDRY HONOURS

Wilkinson Sword Award of Merit Mike Hack 1991
BCSC Golden Jubilee Merit Award Mike Hack 1996
Wigan Sports Performer of the Year Becky Heslop - 3rd place 2003
British Cycling Special Recognition (Coaches) Award Mike Hack 2005
Wigan Unsung Hero in Sport Mike Hack - 2nd place 2007
British Cycling Special Recognition (Club Officials) Award Gary Nuttall 2008
Wigan Sports Club of the Year Astley & Tyldesley CSC - 3rd place 2008, 1st place 2011.
Astley & Tyldesley CC - 1st place 2015
British Cycling Special Recognition (Event Officials) Award Mike Hack 2010
Gt. Manchester Sports Coach of the Year Mike Hack - 1st place 2010
Wigan Sports Coach of the Year Mike Hack - 1st place 2010
British Cycling Special Recognition (Event Officials) Award Bill Phillips 2011
Wigan Unsung Hero in Sport Lee Phillips - 2nd place 2011
British Cycling Cycle Speedway Referee of the Year Mike Hack 2012, 2015
Wigan Unsung Hero in Sport June Phillips - 1st place 2012
Wigan Sports Achiever of the Year Adam Phillips - 1st place 2014
Gt. Manchester Sports Volunteer of the Year Janine Paine - 1st place 2015
Wigan Sports Volunteer of the Year Janine Paine - 1st place 2015
Wigan Sports Coach of the Year Will Evans - 2nd place 2015
Wigan Team of the Year Astley & Tyldesley Junior CS Team - 3rd place 2015
British Cycling Go-Ride Club of the Year Astley & Tyldesley CC - 2nd place 2016
British Cycling Special Recognition (Go-Ride) Award Mike Hack 2016
Sport Leigh Lifetime Achievement Award Mike Hack 2016
Top

 

ASTLEY & TYLDESLEY FESTIVAL -  WINNERS

1992 Novices Kieron Goold (Morden)
1992 Intermediate Kraig Garland (Gordon Ford)
1992 Senior Alan Brown (Morden)
1993 Novices Michael Powell (Bury)
1993 Intermediate Ian Graham (Tameside)
1993 Senior Darren Kent (Heckmondwike)
1993 Premier Paul Kettle (Ipswich)
1994 Novices (U-12) Ben Cairns (Birmingham)
1994 Novices (U-15) Chris Nuttall (Horspath)
1994 Intermediate Geoff Farrell (Tameside)
1994 Senior Brian Eaton (Tameside)
1995 Novices Chris Moorcroft (Tameside)
1995 Intermediate Phill Sharples (Stockport)
1995 Senior Terry Norman (Stockport)
1996 Novices Richard Williamson (Somersham)
1996 Intermediate Darren Debenham (Gt. Blakenham)
1996 Senior Jason Ashford (Gt. Blakenham)
1997 Novices Richard Williamson (Gt. Blakenham)
1997 Intermediate Lee Smethills (Astley & Tyldesley)
1997 Senior Terry Norman (Stockport)
1998 Novices Danny Coleman (Scotia)
1998 Juveniles Damien Hack (Astley & Tyldesley)
1998 Intermediate Ian Grange (Norwich)
1998 Senior Fred Rothwell (Bury)
1998 Premier  Terry Norman (Tameside)
1999 Novices David Farley (Astley & Tyldesley)
1999 Juveniles Mike Morgans (Wednesfield)
1999 Intermediate Mike Morgans (Wednesfield)
1999 Senior James Carter (Heckmondwike)
2000 Junior Scott Jarman (Bury)
2000 Intermediate Mike Morgans (Wednesfield)
2000 Senior Terry Norman (Tameside)
2001 Novices Arran Deery (Birmingham)
2001 Juveniles Scott Jarman (Bury)
2001 Senior Terry Norman (Tameside)
2002 Junior Paul Bird (Sandwell)
2002 Senior Lee Aris (Wednesfield)
2003 Senior Terry Norman (Stoke)
2003 Junior James Griffin (Astley & Tyldesley)
2004 Senior Grzegorz Pawliczek (Rybnik)
2004 Intermediate Dale Clark (Newport)
2004 Novices Mark Carmichael (Newport)
2005 Senior Remi Burchardt (Astley & Tyldesley)
2005 Junior Warren Mee (Astley & Tyldesley)
2005 Novices Dylan Radcliffe (Astley & Tyldesley)
2006 Senior Terry Norman (Stockport)
2006 Junior Chris Eaton (Stockport)
2006 Novices Jack Lush (Stockport)
Top

 

NORTH WEST GRAND PRIX - WINNERS

1997 Steve Harris (Swindon)
1998 Steve Harris (Swindon)
1999 Lee Aris (Wednesfield)
2000 Terry Norman (Tameside)
2001 Steve Harris (Swindon)
2002 Darren Kent (Heckmondwike)
2003 Terry Norman (Stoke)

Top

    

25th ANNIVERSARY MEETING - WINNERS

2015 Junior Kaysar Mohammedi (Bury)
2015 Girls u-10 Angel Etheridge (Bury)
2015 Girls Alice Neighbour (Swindon)
2015 Intermediate Danny Taylor (Bury)
2015 Senior Damian Zareba (Astley & Tyldesley)
Previous Page                                       Home Page