League / Event Key

Season 2022

BC British Championships
BI British Individuals
BOB Battle of Britain
BYJL British Youth & Junior League
CC Club Championships
CH Challenge
Club Club Event
CSC Cycle Speedway Cup
ECC European Club Championships
ECSC European Cycle Speedway Championships
GRGP Go-Ride Grand Prix
HI Home Internationals
LL Little League
ML Manchester League
NFL Northern Fours League
NI Northern Individuals
NKC Northern Knock-Out Cup
NSL North & Scotland League
OE Open Events
Date Match / Event

League

Time

Report

Sun 13 March Bury v Astley & Tyldesley.  Div 1,2,3 NSL 13:00 Report
Sun 20 March

Northern Fours & Junior League Round 1
Under 10s/13s
Heckmondwike v Hull v Sheffield v Stockport v Astley & Tyldesley v Bury
Under 16s/19s/Womens/Div 2
All @ Heckmondwike
 

NFL 12:00
13:30

15:00
Report
Sun 27 March

Heckmondwike v Astley & Tyldesley. Div 2,3

NSL 13:00 Report
Sun 3 April Northern Fours & Junior League Round 2
Under 10s/13s
Sheffield v Stockport v Astley & Tyldesley v Bury v Heckmondwike v Hull
Under 16s/19s/Womens/Div 2
All @ Sheffield
 
NFL 12:00
13:30

15:00
Report
Sat 9 April British Youth & Junior League Regional @ Bury BYJL 13:00 Report
Sun 10 April Hull v Astley & Tyldesley.  Div 1,2,3 NSL 13:00 Report
Sat 23 April WOMENS
North & Scotland v South East & Eastern v South & South Wales v Midlands
Intermediate Individual
Individual
All @ Hull
 
BOB
12:00


14:00
Report
Sun 24 April MENS
North & Scotland v South East & Eastern v South & South Wales v Midlands
Individuals
All @ Astley & Tyldesley
 
BOB
12:00

14:00
Report
Tue 26 April A&T Go-Ride Grand Prix Round 1 GRGP 17:30 Report
Sat 7 May British Youth & Junior League Regional @ Sheffield BYJL 13:00 Report
Sun 8 May Astley & Tyldesley v Sheffield.  Div 1,2,3 NSL 13:00 Report
Wed 11 May Manchester League Grand Prix Round 1 @ Astley & Tyldesley ML 19:00 Report
Sat 14 May MENS
South & South Wales v Midlands v North & Scotland v South East & Eastern
Individuals
All @ Newport
 
BOB TBC  
Sun 15 May WOMENS
South & South Wales v Midlands v North & Scotland v South East & Eastern
Intermediate Individual
Individual
All @ East Newport
 
BOB TBC  
Tue 17 May A&T Go-Ride Grand Prix Round 2 GRGP 17:30 Report
Sat 21 May Women’s Regional Pairs @ Fife
Junior Home International
Veterans Home International
Home International
 
HI 11:00 Report
Sun 22 May Northern Fours & Junior League Round 3
Under 10s/13s
Stockport v Astley & Tyldesley v Bury v Heckmondwike v Hull v Sheffield
Under 16s/19s/Womens/Div 2
All @ Stockport
 
NFL 12:00
13:30

15:00
Report
Wed 25 May Manchester League Grand Prix Round 2 @ Stockport ML 19:00 Report
Sat 28 May British Youth & Junior League Regional Round 3 @ Hull BYJL 13:00 Report
Sun29 May Edinburgh v Astley & Tyldesley.  Div 1
Fife v Astley & Tyldesley.  Div 1
 
NSL 12:00
16:00
Report
Wed 8 June Manchester League Grand Prix Round 3 @ Bury ML 19:00 Report
Sat 11 June CLUB CHAMPIONSHIPS U12s/Junior/U14s/Open CC TBC  
Sun 12 June CLUB CHAMPIONSHIPS U16s Boys/U16s Girls/Veterans/Women's CC TBC  
Tue 14 June A&T Go-Ride Grand Prix Round 3 GRGP 17:30 Report
Sun 19 June Astley & Tyldesley v Fife.  Div 1 NSL 15:00 Report
Wed 22 June Manchester League Grand Prix Round 4 @ Astley & Tyldesley ML 19:00  
Sat 25 June British Youth & Junior League Regional @ Edinburgh BYJL 13:00  
Sun 26 June Astley & Tyldesley v Bury.  Div 1.2.3 NSL 13:00  
Sun 3 July Northern Fours & Junior League Round 4
Under 10s/13s
Bury v Heckmondwike v Hull v Sheffield v Stockport v Astley & Tyldesley
Under 16s/19s/Womens/Div 2
All @ Bury
 
NFL 12:00
13:30

15:00
 
Wed 6 July Manchester League Grand Prix Round 5 @ Stockport ML 19:00  
Sat 9 July British Youth & Junior League National @ Kesgrave BYJL 13:00  
Sun 10 July JUNIOR BoB & GP
South East & Eastern v South & South Wales V Midlands v North & Scotland
Individual
All @ Ipswich
 
BOB TBC  
Tue 12 July A&T Go-Ride Grand Prix Round 4 GRGP 17:30  
Sat 16 July LITTLE LEAGUE INDIVIDUALS & TEAM LL TBC  
Sun 17 July NORTHERN KNOCK-OUT-CUP
SENIOR SEMI-FINAL 1
SENIOR SEMI-FINAL 2
JUNIOR FINAL
SENIOR FINAL
All @ Edinburgh
 
NKC TBC  
Wed 20 July Manchester League Grand Prix Round 6 @ Bury ML 19:00  
Sat 23 July British Youth & Junior League National @ Wednesfield BYJL 10:00  
Sun 24 July JUNIOR BoB & GP
Midlands v North & Scotland v South East & Eastern v South & South Wales
Individual
All @ East Park
 
BOB TBC  
Fri 29 July European Championships @ Astley & Tyldesley/Sheffield
Veterans Semi-Final 1 @ A&T
Veterans Semi-Final 2 @ Sheffield
Open Pre Qualifier 1 @ A&T
Open Pre Qualifier 3 @ Sheffield
Open Pre Qualifier 2 @ A&T
Open Pre Qualifier 4 @ Sheffield
Open Quarter Final 1 @ A&T
Women’s Pre Qualifier @ Sheffield
Open Quarter Final 2 @ A&T
Open Quarter Final 3 @ Sheffield
Open Quarter Final 4 @ Sheffied
ECSC
11:00
11:00
12:30
12:30
14:00
14:00
15:30
15:30
17:00
17:00
18:30

 
 
Sat 30 July European Championships @ Astley & Tyldesley
Junior Semi-Final 1
Junior Semi-Final 2
Open Semi-Final 1
Open Semi-Final 2
Junior Nations Cup (England, Poland)
Open Nations Cup (England, Ireland, Poland, Wales)
 
ECSC
10:00
11:30
13:30
15:00
17:00
19:00
 
 
Sun 31 July European Championships @ Astley & Tyldesley
Junior Final
Veterans Final
Women’s Final
Open Final
 
ECSC
10:00
12:00
14:00
16:00
 
 
Wed 3 Aug Manchester League Individuals U10s/U16s/Veterans @ Astley & Tyldesley
 
ML 19:00  
Sat 6 Aug WOMEN'S BoB & GP
South East & Eastern v South & South Wales v Midlands v North & Scotland
Intermediate Individual
Individual
All @ Kesgrave
 
BOB TBC  
Sun 7 Aug MEN'S BoB & GP
South East & Eastern v South & South Wales v Midlands v North & Scotland
Individual
All @ Ipswich
 
BOB TBC  
Wed 10 Aug Manchester League Individuals U13s/U19s @ Bury ML 13:00  
Sun 14 Aug NORTHERN INDIVIDUALS
Under 10s/13s/16s/19s/Womens/Veterans/Open
All @ Hull
 
NSL TBC  
Sat 20 Aug British Youth & Junior League National @ Horspath BYJL 10:00  
Sun 21 Aug JUNIOR BoB & GP
South & South Wales v Midlands v North & Scotland v South East & Eastern
Individual
All @ East Newport
 
BOB TBC  
Wed 24 Aug Manchester League Individuals Open/Women @ Stockport
 
ML 19:00  
Sat 27 Aug BRITISH INDIVIDUALS @ Midlands   TBC  
Sun 28 Aug BRITISH INDIVIDUALS @ Midlands   TBC  
Mon 29 August British Under 16s Championship
British Women's Championship
British Open Championship
All @ Midlands
 
  11:00
13:00
15:00
 
Sun 4 Sept Astley & Tyldesley v Hull.  Div 1,2,3 NSL 13:00  
Sat 10 Sept CS CUP FINAL QUARTER FINALS @ Leicester
 
CSC TBC  
Sun 11 Sept CS CUP FINAL  SEMI-FINALS & FINAL @ Leicester
 
CSC TBC  
Sat 17 Sept British Youth & Junior League National @ Astley & Tyldesley BYJL 10:00  
Sun 18 Sept JUNIOR BoB & GP
North & Scotland v South East & Eastern v South & South Wales V Midlands
Individual
All @ Hull
 
BOB TBC  
Sat 24 Sept Sheffield v Astley & Tyldesley.  Div 1,2,3 NSL 13:00  
Sat 1 Oct MEN'S BoB & GP
North & Scotland v South East & Eastern v South & South Wales v Midlands
Individual
All @ East Park
 
BOB TBC  
Sun 2 Oct WOMEN'S BoB & GP
North & Scotland v South East & Eastern v South & South Wales v Midlands
Intermediate Individual
Individual
All @ Leicester
 
BOB TBC  
Sun 9 Oct Astley & Tyldesley v Heckmondwike.  Div 2,3 NSL 13:00  
Sun 16 Oct Division Two Playoff @ TBC   13:00  
Sun 23 Oct Northern Fours & Junior League Round 5
Under 10s/13s
Hull v Sheffield v Stockport v Astley & Tyldesley v Bury v Heckmondwike
Under 16s/19s/Womens/Div 2
All @ Hull
 
NFL 12:00
13:30

15:00
 
Sun 30 Oct Northern Fours & Junior League Round 6
Under 10s/13s
Astley & Tyldesley v Bury v Heckmondwike v Hull v sheffield v Stockport
Under 16s/19s/Womens/Div 2
All @ Astley & Tyldesley
 
NFL 12:00
13:30

15:00
 


Return to Home Page